SUPPLIER

Najnowsze dane sprzedażowe Inter Cars - kwiecień 2024


Dostępne są już kwietniowe wyniki sprzedażowe Grupy Inter Cars. W kwietniu 2024 r. skonsolidowane przychody Inter Cars wyniosły 1 664,2 mln zł. Oznacza to wzrost o 19,5% w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. Narastająco od początku roku przychody wyniosły 6 049,2 mln zł, czyli o 10,6% więcej niż przed rokiem.


Niepewność w obliczu malejących zysków na rynku produkcji części 


Europejskie Stowarzyszenie Producentów Części Samochodowych CLEPA oraz firma McKinsey & Company przedstawiły spostrzeżenia na temat aktualnej kondycji i nastrojów europejskiego przemysłu motoryzacyjnego w raporcie Pulse Check. Jest to przeprowadzane dwa razy do roku badanie, które zapewnia kompleksowe spojrzenie na aktualną kondycję sektora, trendy, bieżące wyzwania i możliwości. 


Najważniejsze wnioski z badania Pulse Check 


Wysoki poziom niepewności związany z nowymi projektami i popytem na pojazdy elektryczne w Europie, w połączeniu z presją ze strony producentów pojazdów (OEM) na obniżenie kosztów i obawami o konkurencyjność UE, przyczyniają się do pogorszenia nastrojów biznesowych w sektorze. W wyniku tych wyzwań 25% producentów części przewiduje, że będzie działać na marginalnych lub ujemnych poziomach rentowności, podczas gdy tylko 37% spodziewa się rentowności powyżej 5%. Prawie połowa (47%) badanych spodziewa się wzrostu przychodów w 2024 r., 31% spodziewa się natomiast spadku.


Badanie Pulse Check ujawnia, że producenci części stoją w obliczu trudnych negocjacji cenowych z producentami samochodów (OEM), a 74% z nich wskazuje niewystarczające rekompensaty producentów samochodów jako najpilniejsze wyzwanie operacyjne. Kolejne pozycje zajęły: redukcja popytu (52%), zakłócenia w łańcuchu dostaw (24%) i przenoszenie się producentów części do innych branż (20%). Odpowiednio, 70% respondentów priorytetowo traktuje zaangażowanie się w renegocjacje handlowe z klientami OEM w celu zrównoważenia inflacyjnych kosztów produkcji.


Badanie podkreśla również strategiczne wyzwania, w tym malejącą konkurencyjność UE ze względu na wysokie koszty produkcji (54%) i szybsze wdrażanie technologii w innych regionach (39%). Prognozy wskazują na skromne perspektywy wzrostu przewagi biznesu z Chin, przy czym tylko 31% badanych spodziewa się znacznego udziału tego rynku w przyszłych obrotach firm. Konkurencyjność kosztowa i cykle rozwoju produktów są również przedmiotem szczególnej troski dostawców działających w Chinach.


Komentarz SDCM


- Jest to kolejne badanie pokazujące, że branża przechodzi transformację, która odbywa się w mocno niesprzyjających warunkach. Europa musi stworzyć warunki dla zapewnienia dalszej konkurencyjności rodzimego przemysłu motoryzacyjnego. Myślę, że nastroje w branży byłyby lepsze, gdybyśmy w Europie, wzorem USA czy Chin, mieli holistyczną strategię przemysłową, która pozwoliłaby nie tylko osiągnąć zakładane cele klimatyczne, ale także rozwinąć potencjał gospodarczy Starego Kontynentu – mówi Tomasz Bęben, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów Części Motoryzacyjnych, członek Zarządu CLEPA.



Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami:


PL           EN