„Transport drogowy w Polsce 2023” to nowy raport, który został opracowany przez SpotData we współpracy ze związkiem pracodawców Transport i Logistyka Polska. Jest to kompleksowe opracowanie, które pokazuje stan rozwoju branży transportu drogowego w Polsce oraz najważniejsze wyzwania, z którymi się ona zmaga.
Nie ulega wątpliwości, że branża transportu drogowego odgrywa kluczową rolę w rozwoju gospodarczym Polski. Przez ostatnich kilkanaście lat zatrudnienie w tej branży wzrosło o 230 tysięcy osób, co przewyższa wzrost zatrudnienia w sektorze informatycznym (+207 tysięcy). Polska jest jednym z niewielu dużych krajów w Unii Europejskiej, w którym transport ma tak znaczący wpływ na gospodarkę.
Na każde euro polskiego PKB, przeliczone w cenach stałych z 2015 roku, przypada aż 0,75 tonokilometra pracy przewozowej, co jest trzykrotnie więcej niż średnia dla krajów UE. Jednak branża transportu drogowego stoi także przed znaczącymi wyzwaniami.
Badanie wskazuje na kilka istotnych trendów i wyzwań w branży transportu drogowego, które przedsiębiorcy obserwują. Jednocześnie sugeruje, że zmiany w tym sektorze następują stopniowo, a największymi wyzwaniami są zagrożenia makroekonomiczne, które stają się coraz bardziej istotne dla firm.
I tak badanie TLP i Spotdata wskazuje, że głównymi wyzwaniami dla firm transportowych są wysokie wynagrodzenia, inflacja i wahania cen energii. Dla porównania w poprzednim badaniu z 2021 roku, największym wyzwaniem był brak pracowników.
Przed branżą transportu drogowego stoją także istotne wyzwania związane z transformacją energetyczną w perspektywie kilku lat. Obecnie niewiele firm planuje inwestycje w flotę pojazdów zasilanych alternatywnymi paliwami. Według badań TLP i Spotdata, 33% firm planuje inwestować w pojazdy napędzane biodieslem, a nieco mniej firm planuje inwestycje w pojazdy elektryczne lub gazowe. Transformacja energetyczna będzie zatem jednym z kluczowych wyzwań dla branży transportowej w najbliższej przyszłości.