SUPPLIER

Jak europejskie warsztaty niezależne zmieniają ceny w czasach inflacji?

Jak zmieniły się ceny usług warsztatów w Europie Środkowo-Wschodniej oraz w przykładowych państwach na zachodzie kontynentu? Odpowiedź na to pytanie przynosi badanie rynku przeprowadzone na przełomie 2022 i 2023 roku na grupie 1134 reprezentantów branży.



Zmiany w stawce za roboczogodzinę w Europie Środkowo-Wschodniej

W większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej, około 75% warsztatów zdecydowało się podnieść ceny swoich usług o więcej niż 5%. Na Litwie i na Węgrzech najbardziej zauważalny był wzrost cen, gdzie około 75% warsztatów podniosło ceny o co najmniej 10%. Jednakże, dla tych krajów, wzrost cen do 10% wydaje się być stosunkowo niski, co sugeruje, że niektóre warsztaty zdecydowały się na podwyżki sięgające kilkunastu procent lub więcej. W tej części kontynentu tylko niewielka liczba warsztatów zdecydowała się nie zwiększać stawki za roboczogodzinę. Największy odsetek firm, które uniknęły podwyżek, można znaleźć w Rumunii, gdzie wynosi prawie 20%.

W Polsce, Czechach i na Słowacji wzrosty nie są tak wysokie, jak w innych państwach regionu. Mniej niż połowa warsztatów w tych krajach podniosła swoje ceny za roboczogodzinę o ponad 10%. Należy przy tym pamiętać, że rentowność warsztatu wyznaczają nie tylko roboczogodziny, ale również sprzedaż części. Warsztaty z pewnością patrzą na cenę konkurencji. Właściciel myślący o podniesieniu ceny musi zastanowić się, jak przyjmie to klient. Jeżeli konkurenci podnoszą ceny, to czuje się on bardziej uprawniony podnieść swoje, widząc rosnące koszty.

Więcej informacji na temat cen w warsztatach