Branża motoryzacyjna w I kwartale 2022 r. – RAPORT
 
 
 
 
Ciekawe wnioski na temat rynku motoryzacyjnego płyną z badania, przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych oraz Santander Bank Polska we współpracy z MotoFocus.pl.
W jakim stopniu sytuacja na rynku części zmieniła się z powodu
agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę?

Wyniki dystrybutorów części motoryzacyjnych
 
 
 
 
 
 
Sezonowy wzrost sprzedaży u dystrybutorów części zamiennych okazał się na tyle wyraźny, że w wynikach ankiety trudno szukać konsekwencji perturbacji związanych z wojną na Ukrainie. Uzasadnieniem może być to, iż wielu dystrybutorów prowadzi bardzo silną ekspansję na rynki Europy Centralnej, co rekompensuje im pewne wahania na rynku krajowym, a także wzrost cen towarów.
 
 
 
 
 
 
Dystrybutorzy także borykają się obecnie z konsekwencjami wzrostu kosztów prowadzenia działalności. W przypadku tej grupy przedsiębiorstw najbardziej odczuwalny okazał się wzrost kosztu transportu (paliwa).
Podobnie jak producenci części, także dystrybutorzy nie działali dotychczas zbyt intensywnie na rynku rosyjskim czy białoruskim. W świetle obecnego kryzysu wywołanego wojną jest to z pewnością korzystne. Warto zwrócić uwagę, że prawie połowa respondentów nie prowadziła eksportu do tych krajów.
 
 
 
 
 
 
W przypadku Ukrainy sytuacja wygląda inaczej. Większość polskich dystrybutorów prowadziła sprzedaż części do Ukrainy, choć dla większości (ponad ¾ firm) z nich nie był to duży procent działalności. Dystrybutorzy, którzy prowadzili przed wybuchem wojny sprzedaż do Rosji i na Białoruś, jak również do Ukrainy drastycznie ograniczyli (62% z nich zanotowało spadki z przedziału od 75 do 100%) działalność w tych krajach po 24 lutego.