Niewielki lub duży spadek zadeklarowało tylko 25% firm dystrybucyjnych biorących udział w badaniu. Wzrosty zadeklarowało 60% dystrybutorów, a utrzymanie przychodów 15% firm.
Jak tłumaczy Tomasz Bęben ze Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych, sytuacja na rynku dystrybucji części w 2020 roku, wbrew oczekiwaniom okazała się dobra, choć warto wyjaśnić, że ze względu na rosnące koszty, dla większości firm wzrost przychodów nie oznaczał automatycznie wzrostu zysków. Ponadto, tak jak w przypadku producentów IAM, tak i u dystrybutorów, wynik ten może być związany ze sprzedażą zagraniczną. Rynek polski jest dla dystrybutorów rynkiem bardzo trudnym. Konkurencja jest wysoka, stąd mało kto notuje tutaj dwucyfrowe wzrosty. Inaczej jest na nowych rynkach, gdzie przyzwyczajeni do silnej konkurencji i najwyższej jakości usług dystrybutorzy z Polski notują wzrosty „ciągnące” wyniki.
Zatrudnienie w dystrybucji części
Sytuacja związana z zatrudnieniem w dystrybucji części według zebranych danych również przedstawia się dobrze.Jedynie 8 procent respondentów zdecydowało się na redukcję zatrudnienia. Najcenniejsze zasoby dla firmy to wyszkolony personel, dlatego pomimo kryzysu przedsiębiorcy są ostrożni w kwestii redukcji zatrudnienia, gdyż mają świadomość ile kosztuje pozyskanie i wdrożenie nowego pracownika. Ponad 60% respondentów wskazało, że utrzymali zatrudnienie na tym samym poziomie, zaś prawie jedna trzecia powiększyła w 2020 r. swój zespół.
Co ważne prognozy w tym zakresie są równie optymistyczne: