Wyniki Barometru Branży Części Motoryzacyjnych
- podsumowanie pierwszego kwartału 2021
 
 
 
 
Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych wraz ze Santander Bank Polska oraz MotoFocus.pl przygotowało raport "Przemysł, handel i usługi w motoryzacji" podsumowujący sytuację w branży motoryzacyjnej w pierwszym kwartale 2021 
Dystrybucja części nie zwolniła w pandemii
Na początku pandemii wydawało się, że duże wzrosty kosztów transportu, problemy z płynnością dostaw ze względu na zamknięcie granic i brak stabilności gospodarczej w Europie, a także zmiana charakteru pracy wielu pracowników – przeniesienie do pracy zdalnej – to czynniki, które zaważą na wynikach dystrybutorów. Dane podsumowujące 2020 rok w ostatnim barometrze SDCM wskazują jednak, że mimo trudnych warunków rynkowych, dystrybutorzy szybko zaadoptowali się do nowej sytuacji uzyskując dobre wyniki w 2020 roku. To potwierdził także I kwartał br. gdy 76 procent ankietowanych dystrybutorów odnotowało wzrost przychodów w porównaniu do IV kwartału 2020 r.
 
 
 
 
 
 
 
 
Co więcej, aż 82 procent z nich wskazuje, że cały rok 2021 zakończy się wyższymi przychodami niż w roku ubiegłym.
 
 
 
 
 
 
 
 
– Krajowy rynek części zamiennych od lat jest wspierany przez wysoki popyt na auta używane, który w mniejszym stopniu odczuł skutki kryzysu. Wg danych CEP w 2020 r. spadek importu używanych aut był niższy niż rejestracji nowych samochodów osobowych. Co więcej, już w marcu 2021 r. import wrócił do poziomu obserwowanego w 2019 r. Jest to ważne źródło popytu dla rynku części zamiennych, choć warto wskazać, że w mniejszym stopniu dotyczy to części kategorii premium – wskazała Martyna Dziubak, dyrektor ds. sektora motoryzacyjnego i TSL, Santander Bank Polska.
Warto zaznaczyć, że ponad połowa badanych dystrybutorów wzrost przychodów w 2021 r. widzi we wzroście sprzedaży krajowej.